[:pl]Skóra ma medyczne okno transmisyjne, tzw. „okno optyczne” dla światła czerwonego i bliskiej podczerwieni. Ta właściwość uwzględniana jest i wykorzystywana przy realizacji zabiegów światłolecznictwa w kosmetologii:
dla procesu regeneracji w obszarze wszystkich, a zwłaszcza płytkich warstw tkanki skórnej i na jej powierzchni najkorzystniejsze jest oddziaływanie światła czerwonego o długości fali około 630nm. Do oddziaływania terapeutycznego na głębsze warstwy skóry oraz tkanki podskórnej zalecane jest stosowanie promieniowania z zakresu bliskiej podczerwieni o długości fali ok. 855nm.
Fototerapia aktywuje absorbcję światła o specyficznej długości fali przez cząsteczki fotoreceptorów. Naświetlanie fotoreceptorów w skórze generuje produkcję tlenu singletowego i kaskadę procesów prowadzących do fotobiomodulacji.
Przeprowadzone badania kliniczne wykazały znaczące efekty kosmetyczne przeprowadzonych zabiegów:
- uelastycznienie i nawilżenie skóry
- ograniczenie powstawania zmarszczek
- wygładzenie zmarszczek okolicy okołooczodołowej
- ustąpienie plam i przebarwień
- ograniczenie rogowacenia naskórka
- zamknięcie porów
- przyspieszenie gojenia ran i oparzeń
Uzyskane efekty kosmetyczne są wynikiem:
- poprawienie dokrwienia i dotlenienia skóry
- wzrostu włókien kolagenowych i elastycznych
- lepszego wchłaniania i utrzymania stanu nawilżenia skóry.
Efekty te były potwierdzone badaniami profilometrycznymi, oceną stanu zmarszczek, cyfrową i laboratoryjną oceną syntezy kolagenu. Wyniki badań dostępne są w polskim i zagranicznym piśmiennictwie naukowym.[:]